Sveriges bästa kemilärare finns i Nässjö

thomas claesson

Thomas Claesson, som arbetar på Brinellgymnasiet, tilldelas Svenska Kemisamfundets pedagogiska pris till kemilärare för 2017.

Det är Thomas elever som har nominerat honom. I nomineringen beskriver eleverna vilken bra lärare Thomas är och hur han lägger upp undervisningen så att alla ska hänga med. Det är uppenbart att Thomas är en kemilärare som förstår att möta sina elever på rätt nivå och därigenom får kemiintresset att tända.

– Jag känner mig glad och stolt över den här utmärkelsen. Att efter 17-år i yrket bli uppmärksammad känns inspirerande inför framtiden. Samtidigt vill jag framhålla att jag är bara en av flera möjliga pedagoger för utmärkelsen. Jag vill även tacka mina elever som nominerade mig säger Thomas Claesson.

Läs mer på kemisamfundet.se

[2017-06-08]